Built with Berta.me

 1. Par festivālu

  Mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivāls “Zemlika” 2018. gada 19. un 20. oktobrī Durbē notiks jau astoto reizi. Iecere par festivālu kā ikgadēju notikumu ar dažādu žanru ārvalstu un vietējo mūziķu koncertiem, radošajām darbnīcām, lekcijām, kino, teātri, vietējo izejvielu ēdamzāli un citām aktivitātēm dzīvo.

  Izvēlētais festivāla norises laiks – pēdējā oktobra nedēļa un tās nogale – sakrīt ar laiku, ko vietām uzskatīja par veļu laika jeb zemlikas beigām. To atzīmējot, darījuši alu, cepuši plāceņus, grūduši pikus (vārītus zirņus ar kaņipēm) un vārījuši zupu un citus ēdienus. Citiem vārdiem, beidzās mirušo (veļu) piemiņas laiks, kurš tika veltīts pārdomām par paveikto un vēl darāmo, lai nodrošinātu labu ražu un citu izdošanos nākamajam gadam. Beidzās mirušo piemiņas laiks, kurā nevērpa vilnu, nedzina vadžus, ne pirka, ne pārdeva, lopus iz mājas neveda, un netrokšņoja. Durbē šīs dienas tiek atzīmētas ar mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivālu, kas sevī iemieso gan pa gadu radoši paveiktā svinības, gan cieņas izrādīšanu latviešu un citu tautu kultūrai, tās mantojuma mūsdienīgai interpretācijai, gan vietēja apkārtnē izaudzētā baudīšanu burtiskā nozīmē. Oktobra nogale Durbē atkal būs ķermeniska un garīga baudījuma svētki iespējami plašā šo vārdu nozīmē. Vēl jo vairāk tāpēc, ka rudens pilnbriedu mūsu platuma grādos nav ierasts asociēt ar šādiem vai kaut attāli līdzīgiem pasākumiem.

  Festivāla “Zemlika” norise vistiešākajā mērā balstās durbenieku un iestāžu pretimnākšanā, nevalstisko organizāciju un ārvalstu vēstniecību, un kultūras fondu materiālajā atbalstā. Vēl vairāk - festivāla apmeklētāju entuziasmā un vēlmē piecelties no biroju krēsliem vai ērtajiem māju dīvāniņiem, lai nedēļas nogali oktobrī pavadītu ārpus vienmuļās pilsētvides vai ikdienas lauku darbiem.

  Festivālā “Zemlika” savus noieta veicināšanas komunikācijas rīkus neintegrē ne bankas ar “visvairāk apmierinātiem kredītņēmējiem”, ne mobilo sakaru operatori, kura tīklā saziņa Durbes apkārtnē joprojām ir traucēta, ne vietējie brūži, kuru alus, kā izrādās, nemaz netiek ražots Latvijā.

  Festivāla galvenā vērtība ir tā dalībnieki un apmeklētāji, kuru mierpilnajās sejās, cilvēciskā laipnībā un savstarpējā cieņā slēpjas tā virzītājspēks.

  info@zemlika.lv


it's time to create
some sections